HEKLA HAR VUNNIT ÅRETS BÄSTA BELGARE 2014, I BÅDE HOPP OCH AGILITYKLASS!!!!!! smileysmileysmiley

Sååååå jäkla roligt. Denna hund bara levererar, trots flertalet motgångar! Under 2014 har jag och Hekla gjort så mycket bra tillsammans att jag får nypa mig i armen för att förstå att det verkligen är sant.

Vi har kvalificerat oss till SM 2015 både individuellt och med vårt lag Fullt Drag. Vi blev 4a på Belgar VM (bästa placeringen någonsin på ett Fmbb i agility för Sverige), vi blev även 4a med vårt lag.

På SM tog vi ett BRONS med laget.

På DM i Skåne tog vi BRONS.

Under hösten genomförde vi två IPO III tävlingar, efter flera års tävlingsuppehåll. Två OK resultat, 167p och 174p.

Tyvärr började året lite dramatiskt och vi trodde först att Hekla fått ett diskbråck. MEN SOM TUR ÄR, var det inte så. En infektion i kroppen och ett rejält nackspärr visade det sig vara. Nu är vi åter i träning och hoppas kunna genomföra 2015 års tävlingssäsong utan några större motgångar. Det tycker jag verkligen Hekla kan vara värd!

ÄLSKADE MALLIDUTT!!!!!

//Mia